Alibaba

Alibaba’dan 11.11 Fırsatları Kapsamında Dev Gelir: Satışlar 75 Milyar Dolara Ulaştı

Şirket tarafından yapılan açıklamada geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırılan verilerde, bu yıl içerisinde mobil uygulama kullanımı sayesinde satışın %26 oranında artış gösterdiği üzerinde duruldu. Çin menşeili sanal alışveriş devi Alibaba, bu sene düzenlediği alışveriş etkinlikleri kapsamında tüm dünyada ilan edilen pandeminin getirdiği dezavantajlara rağmen, satış geliri konusunda şirketin %26 oranında büyüme gerçekleştirmesi son derece dikkat çekici görülüyor.

Bilineceği üzere Alibaba başta olmak üzere pek çok sanal alışveriş firması tarafından 11.11 tarihine özel alışveriş etkinlikleri düzenlendi. Singles Day adı verilen bu etkinlikler Sevgililer Gününe alternatif olarak bekarların bekarlıklarını kutladıkları özel bir gün adı altına pazarlandı. Bekarlar Günü etkinliği kapsamında Alibaba tarafından yapılan açıklama satışların 75 Milyar Dolar miktarında gelir sağladığı belirtildi. Elde edilen bu gelirin Sevgililer Günü, Black Friday ve Cyber Monday gibi dünya çapında ilgi gören özel alışveriş günlerinin önüne geçmesi ise mobil uygulama kullanımının ne denli etkili olduğunu ortaya koydu. Ortaya çıkan sonuçlar da son derece dikkat çekilecek bir durum olarak belirtildi.

11.11 Kapsamında Alışveriş Çılgınlığı Çin Ekonomisine Yaradı

11.11 kapsamına yapılan özel ve canlı etkinliklerde Alibaba Group İcra Kurulu Başkan Yardımcı Joe Tsai tarafından yapılan açıklamada, şirketin geçen sene aynı dönme içerisinde yapılan satışlara göre %26 oranında artış gösterdiğinin üzerinde durarak, şirketin bu etkinlikler kapsamında 498.2 Milyar Yuan gelir elde ettiğini belirtti. Bu gelir yaklaşık olarak 75 Milyar Dolar’a tekabül etmekle birlikte, Çin ekonomisini pandemi öncesindeki seviyeye kadar getirdi. Elde edilen bu gelirin şirket için rekor bir seviye olduğu yetkililer tarafından belirtilirken, aynı zamanda Çin ekonomisine sağladığı katkının da üzerinde duruldu.

    Leave Your Comment Here