Bill Gates ve Warren Buffet Nükleer Enerji Santrali Kuruyor!

Bill Gates ve Warren Buffet Nükleer Enerji Santrali Kuruyor!

 

Alınan haberlere göre dünyanın en zengin 10 insanı arasına giren Warren Buffet ve Bill Gates, bir nükleer santral kurmayı planlıyor.

The Guardian’ın haberlerine göre bu santralin AND’nin Wyoming eyaletinde olan Kemmerer adlı ilçede inşa edilmesine karar verildi. Açıklamaya göre tesis, 2025’e kadar kapatılması beklenen bir kömür santralinin yerine kurulacak ve 2600 nüfuslu bir ilçede birçok kişiye iş olanağı sağlayacak.

Temiz enerji üretmeyi planlayan bu santral, Bill Gates’in enerji şirketi Terrapower ile Warren Buffet’ın Berkshire Hathaway adlı şirketinin sahip olduğu PacifiCorp tarafından yapılan ortak bir çalışma kapsamında gerçekleşecek.

TerraPower CEO’su Chris Levesque de yaptığı açıklamada, ‘Yenilikçi teknolojimiz, enerji sistemlerini değiştirecek. Buna ek olarak Wyoming’de yeni iş imkanları üreterek güvenli elektrik üretimi sağlayacak’ şeklinde konuştu.

 

‘Natrium, Sektörü Değiştirecek’

The Guardian’a göre Natrium teknolojisine dayanacak olan bu santral, bölge civarlarında 250.000 eve hizmet sağlayacak olan 345 megavatlık sodyum soğutmalı bir reaktöre sahip olacak. Bu tip reaktörün eskilerden kullandığı teknoloji sayesinde daha da güvenli ve az maliyetli olması beklenmekte.

Bill Gates, daha önce yaptığı açıklamalarda bu reaktör ile ilgili, ‘Natrium’un enerji endüstrisinde olağanüstü bir etkiye sahip olacağını düşünüyoruz. Bu teknoloji ile iklim değişiklikleri ile mücadelemizi güçlendirmek ve karbon-sıfır hedeflerimize daha da yaklaşmayı planlıyoruz.’ şeklinde konuştu.

    Leave Your Comment Here