Sosyal Medya’da Bu Tuzağa Dikkat!

Sosyal Medya’da Bu Tuzağa Dikkat!

Kasım ayı indirim festivalleri devam ederken birçok sosyal medya fenomeni alışveriş sitelerinden link vermeye uygun olarak gördükleri ve liste yaptıkları ürünleri takipçileriyle paylaşmaya başladı. Fakat yapılan link paylaşımı masum bir durumu mu yoksa dolandırıcılığa dönüşebilir mi tehlike mi diye akıllara soru işareti bırakıyor.

Kasım ayı tüm dünya için bir alışveriş çılgınlığına dönüşmekte. Kimine göre bu bir indirim ve alışveriş şöleni iken kimine göre ise bu durum çevre için bir dehşet. Ek olarak online rekorların kırıldığı, firmaların ve markaların yüksek seviyeli indirim oranları vaadiyle beraber reklamlar yaparak kullanıcılarının kalbini kazanmaya çalıştığı bu süreç sosyal medya fenomenleri için de takipçilerini ‘link yağmuru’na tuttukları bir aya dönüşmekte.

Alıveriş festivalleri ile birlikte sosyal medya fenomenlerinin alışveriş sitelerinden verdiği linklerin artmaya başlaması büyük bir dolandırıcılığa dönüşebilir. Sosyal medya platformlarında çoğu zaman fiyatların artırıldığı sonra da düşürerek indirim olarak gösterildiği gündem olmuşken bu durum mağduriyet yaşanmasına neden olmakta.

 

İndirim Döneminde Taklit Ürünlere Dikkat!

Yasal bir düzene oturtulmamış alışveriş sitelerinin fenomenlerle anlaştığını ve onlar aracılığı ile kitlelere ulaştığını açıklayan Kırık, ‘Bu tip alışveriş siteleri taklit ürünler göndererek kullanıcıları dolandırabilmektedirler. Sosyal medyada alışveriş yapmaya karar verir iseniz, hesabı dikkatlice kontrol edin. Çoğu gerçek marka doğrulanmıştır’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

    Leave Your Comment Here