Cumhurbaşkanlığı’ndan Teknoloji Kullanımı Uyarısı!

Cumhurbaşkanlığı’ndan Teknoloji Kullanımı Uyarısı!

 

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, teknoloji kullanım oranında aşırıya kaçılmaması konusunda vatandaşlara açıklama yaptı.

Akıllı mobil cihazlar ve sosyal medya bağımlılığı, yeni dönemin en büyük hastalıklarından biri oldu. Ne yazık ki yayılan teknoloji ile birlikte bu sorun çocuklarımızı da etkilemekte. Bu problemi önlemek için pek çok kurum ve kuruluş, bağımlılığı azaltmak adına çeşitli stratejik çalışmalar yapmakta.

Son düzlükte bu kurumlar arasına Cumhurbaşkanlığı da dahil oldu. Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberlerine göre Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, teknolojik cihazların kullanım oranında aşırıya kaçılmaması konusunda vatandaşları uyardı.

Aslında günümüz çağında iletişimin ve işlerin internet aracılığıyla yürüdüğünü göz önüne alırsak bu durum oldukça normal karşılanabilir. Ana haberleşme aracı olan Whatsapp ve benzeri uygulamalar, kişilerin olmazsa olması arasında. Fakat sosyal medya platformları da bu dönem içinde benzer şekillerde yayılarak küçük çocuklara kadar uzandı.

Bu büyük sorunu engellemek isteyen Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yayınlamış olduğu raporda özellikle dört maddeye vurgu yaparak bu sorunlara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti;

  • Bilgisayar ya da telefon gibi akıllı cihazların ekran kullanım sürelerini takipte kalın.
  • Dijital oyunlarda ya da sosyal medya platformlarında ne kadar zaman geçirdiğinizi takipte kalın. Aşırıya kaçmamak için bu adım oldukça önemlidir.
  • Aile ya da arkadaşlarınızla vakit geçirdiğiniz zamanlar içerisinde akıllı cihazları acil durumlar haricinde kullanmamaya özen gösterin.

    Leave Your Comment Here