BMW Yeni Teknolojileriyle CES 2022’de Boy Gösterdi!

BMW Yeni Teknolojileriyle CES 2022’de Boy Gösterdi!

Teknoloji devlerini bir araya getiren Tüketici Elektroniği Fuarı, elektrikli mobilite konusunda da sektörün en öne çıkan markalarından BMW’yi de ağırladı. Birbirinden farklı dikkat çekici yeni teknolojileriyle ziyaretçilerin karşısına çıkan firma, CES 2022’de renk değiştiren otomobil konseptini gösterdi.

BMW İX Flow isimli renk değiştirme yeteneğine sahip olan aracın yanı sıra BMW İX M60 da ilk kez bu etkinlikte otomobil meraklılarına sunuldu. Ek olarak IconicSounds Electric, Theatre Screen ve Digital Art Mode gibi teknolojileri de yine ilk defa bu fuarda görme şansına sahip olduk.

Renk Değiştiren Otomobil: BMW iX Flow!

CES 2022’nin en dikkat çekici açıklamalarından birisi olan Flow-E Ink renk değiştirme teknolojisi, BMW iX modeli üzerinde uygulanarak ziyaretçilere de tanıtıldı. İlginç ve oldukça fazla dikkat çekici bu teknoloji, otomobilin dış yüzeyinin elektrik sinyalleri ile uyarılarak gövdenin istenilen rene ulaşabilmesine izin vermekte.

Açık ve koyu renklerin güneş ışığını yansıtma ve soğutma özellikleri dikkate alınarak tasarlanan ve geliştirilen Flow-E Ink renk değiştirme teknolojisi, araç içi sıcaklığı hava durumuna göre standart seviyede tutma yeteneğine de sahip. Bu durumda aracın klima sistemi araç içini soğutmak ya da ısıtmak için daha az bir efor sarf ederek enerji tasarrufunda da bulunmakta.

BMW iX Flow’un dış yüzeyi bir kişinin saç telinin kalınlığına eşdeğer çapta milyonlarca mikrokapsülden meydana gelmekte. Bu mikrokapsüller negatif yüklü oldukları zaman beyaz, pozitif yüklü oldukları zaman ise siyah renkli olabiliyor. Tercih edilen renk ayarına göre E Ink teknolojisi, renk pigmentlerinin elektrikli alanı vasıtası ile beyaz ya da siyah mikrokapsüllerin yüzeyine toplanmasına ve böylelikle de araç gövdesinin renginin değişmesini sağlamakta.

Gelişen dünyada sizde gelişen teknolojinin bir parçası olmak istemez misiniz? Ne duruyorsun, harekete geçme vakti. Wookweb ile her zaman daha ileriye!

    Leave Your Comment Here