Dünyadaki İlk Web Sitesi

  • Web
  • 12 Mart 2020

Dilerseniz videomuzu da izleyebilirsiniz.

Günümüzde en yaygın iletişim aracı olan web sayfasının tarihçesi 1990’lara dayanmaktadır. World Wide Web’in (www) sitesi İngiliz bilgisayar mühendisi Tim Berners-Lee tarafından doğduğu CERN’de icat edilmiştir.

İLK WEB SİTESİ

Tim Berners-Lee 1989’da avrupa Cern Laboratuvarlarında HTML işaretleme dilini geliştirerek Dünya Çağında Ağ (World Wide Web) olarak tanımlanan bilgi paylaşım sistemini kurdu ve aynı zamanda ilk web tarayıcısı yazılımını geliştirdi. WWW internet üzerinde yayınlanan birbirleriyle bağlantılı hiper-metin dokümanlarından oluşan bir bilgi sistemidir Aynı yıl içerisinde http://info.cern.ch sitesini kurmuştur. Sitede HTML ile ilgili bilgilere yer verilmekle birlikte bir internet sitesinin nasıl kurulacağından da bahsediliyor. World Wide Web’in ve haliyle ilk sitenin kurulmasının amacı dünyanın farklı ülkelerinde, üniversitelerinde görevli olan bilim insanları ve enstitüler arasında bilgi paylaşımı ve özgür ve açık tek bir internet ağı geliştirmek, internet ağlarının yararlarını dünya üzerindeki tüm insanlar için genişletmektir.

WEB TASARIMI

World Wide Web ilk açılan web site olması nedeniyle basit bir web sitesi görünümüne sahiptir.  Günümüz web sitelerinde ise daha çok seçenek bulunduğundan basit web tasarımına artık rastlanmamaktadır. HTML dili ile yayınlanan ilk web sitesi bugünkü web sitelerinin gelişmesi için gerekli altyapıyı oluşturdu. 1992 yılında ilk tablo tabanlı web siteleri oluşturuldu. Bu gelişmenin hemen ardından 1993 yılında ise görsel destekleyici web tarayıcıları da yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Dolayısıyla web siteleri özelinde gerçekleştirilen tasarım çalışmaları daha da dikkat çekmeye başladı. 1995 yılında Java Script ile PHP’nin icadı ve 1996 yılında CSS’nin de etkisiyle Macromedia Flash’ın ilk sürümleri piyasaya sunuldu. Bu sayede teknolojik gelişmelere açık web tabanlı tasarımlar ve görsel ağırlıklı web siteleri hazırlanmaya başlandı. World Wide Web, İnternetin en hızlı büyüyen ve en yenilikçi bölümüdür. Web’e bağlandığınızda metin, grafik, ses ve videolardan oluşan multimedya sayfalarına bakabilirsiniz. Web, bir yerden başka bir yere atlamanızı sağlayan hipertext linkleri kullanır. Hipertext linklerini kullanmanızı ve Web sayfalarını izlemenizi sağlayan lisana hypertewt Markup Language, bilinen adıyla HTML denir. Sistem, Web client-server modeliyle çalışır. Client yazılımı-Web Browser olarak bilinir- sizin bilgisayarınızda bulunur. Sunucu yazılımı ise Web hostu üzerinde çalışır. Web’i kullanmak için önce bir Internet bağlantısı yapmanız gerekir, sonra tarayıcı çalıştırılır. Bir tarayıcıya gitmek istenilen internet sitesinin URL’si (Link olarak da tabir ediliyor.) yazılır ya da istenilen yere sizi gönderecek bir linkin üzerine tıklanır. Web lokasyonların isimlerine URL denir. Tarayıcınız URL talibini HTTP ile gönderir. HTTP Web browser ile Web sunucusu arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiğini belirler.

CREATIVE TASARIM

Info.cern.ch, bu anlamda bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor. Tim Berners-Lee’yi milyonlarca içeriğin ve bilginin dağıtılmasını sağlayan, milyarlarca kişinin tek bir çatı altında toplanmasını sağlayan insan olarak tanımlayabiliriz. İlk web sitesi ile birlikte internet dünyası yeni bir yeniliği daha bünyesine ekledi. Şu anda alışverişten haberlere her türlü ihtiyacımızı karşılayacak olan web sitelerinden giderebiliyoruz. Günlük yaşantımızda işimizi kolaylaştıran, zamandan kazanmamıza yardımcı olan web siteleridir. 60 yaşındaki creative tasarım sahibi sahibi Lee, hala web ile ilgilenmeye devam ediyor. W3C’de (Dünya Çapında Ağ Birliği) direktör olarak çalışma hayatına devam eden Lee, aynı zamanda MIT’de danışma kurulu üyesi. World Wide Web (WWW), insanların fikir ve projelerinin paylaşılmasını sağlayan bir bilgi ve kültür kaynağıdır. İstemci-sunucu uygulamaları ile yapılan birçok organizasyon üzerinde Web tarayıcıları istemci olarak çalışabilir.

    Leave Your Comment Here