Mobil Neden Önemli?

Eğer bir mağara adamı olarak yaşamıyorsanız artık birçok işletme için mobil tasarımın hayati önem taşıdığını biliyor olmalısınız.

Sizi akıllı telefonlarından, tabletlerinden veya ses asistanlarından bulabilirler. Online olarak size nasıl ulaştıkları fark etmez, müşterileriniz sizden hızlı ve sezgisel deneyimler bekliyorlar. Peki ya bu durum şu an web sitesi olan organizasyonlar için ne anlama geliyor? Yeni bir web sitesi geliştirmeye ve yeni bir web tasarımına mı ihtiyacınız var? Yalnızca mobil için bir yenilemeye mi?

Gerçekten endişelenmeniz gerekiyor mu?

Gelin mobil tasarımın temellerinden başlayalım: Mobil tasarım ile sıradan web tasarımı arasındaki fark nedir ve bu işletmenizi nasıl etkiler?

Mobil Web Tasarımı Nedir?

Mobil tasarım tamamen erişilebilirlikle ilgilidir. İçeriklerinizin mümkün olan bütün kullanıcılara ulaşması web sitenizin başarısı ve etkinliği için kritik önem taşır.

Mobil cihazlarda en uygun kullanıcı deneyimini içerecek web sitesini tasarlamak için, bir projeye başlamadan önce anlamanız gereken iki anahtar sektör terimi bulunuyor: Esnek web tasarımı (responsive web design) ve mobil öncelikli tasarım.

Esnek Web Tasarımı

Esnek web tasarımları kullanıcılara mümkün olan tüm cihazlar ve tarayıcılar için en uygun deneyimi sunmak için kullanılan tasarım ve gelişim tekniğidir.

Tasarımınızın yaratıcı elemanlarının şekil değiştirmesini, uyum sağlamasını, görsellerin dönüşmesini, metinleri ve navigasyonların ziyaretçinin okuma alışkanlıklarına uymasını kodlarla sağlayabilirsiniz. Bu pratik şu an için akıllı telefonlarda ve tabletlerde yoğun olarak kullanılıyor.

Esnek tasarımlar için uygulanan teknikler, cihazların büyümesi ile birlikte oldukça değişime uğradı. İnternet sektörü bu zamana kadar mobil kullanıcıların her zaman hareket halinde olduğunu ve daha az bilgi istediklerini varsaydı fakat öğrendik ki kullanıcılar rahatlık için ekran boşluklarını feda etmeye razılar.

Kullanıcı araştırmaları ve sektör verileri gösteriyor ki kullanıcılar mobil araştırmalarını hareket halinden çok koltukta otururken veya yataklarında uzanırken yapıyorlar -yani eksik bilgiler değil, gerçek cevaplar bekliyorlar.

Tasarımcıların şu an uğraştığı en büyük sıkıntı şu: “Bütün bir web sitesi deneyimini daha küçük cihazlar için nasıl daha erişilebilir yapabiliriz?” Arayüz tasarımındaki bütün içeriklerin mümkün olduğunca akışkan olmasını sağlamak için esnek web tasarımını ve esnek web tasarımının bütün yeni tekniklerini kullanın.

Araştırmalara göre B2B işletmelerinin kullanıcılarının bir çoğu hala araştırmalarını masaüstünden yapıyor. Masaüstü deneyimlerinin kısıtlanmaması için en iyi yaklaşım ise bir web sitesi tasarlarken önce masaüstü deneyimini inşa etmek, daha sonra en uygun mobil deneyimi yaratmaktır.

Mobil Öncelikli Tasarım

Mobil öncelikli tasarım birçok şirketin -özellikle de B2C (işletmeden müşteriye)- şu an araştırdığı tasarım ve geliştirme tekniğidir. Bu tekniğe göre web siteleri önce mobil cihazlar için tasarlanıyor, daha sonra masaüstüne uyumlu hale getiriliyor.

Eğer kullanıcı araştırmalarınıza göre hedef kitleniz size en çok mobil cihazlar ve tabletler üzerinden ulaşıyorsa, mobil öncelikli tasarım işletmeniz için doğru bir yaklaşım olabilir. Ne olursa olsun web sitenizi tasarlarken veya yenilerken kararlarınızı kendi hedef kitlenize göre belirlemelisiniz.

İşletmeniz mobil önceliğini düşünmeli mi? Mobil tasarıma mı, yoksa masaüstü tasarımına mı öncelik vermeniz gerektiğine karar vermenize yardımcı olacak başka ne tür etmenler var? Kullanıcı araştırmaları bir yana, bütün online işletmelerinin öncelik vermesi gereken başka bir soru var: Google ne istiyor?

Mobil Tasarım ve SEO

Google oyun alanını mobile çevirdi, yani artık bu konuda bir seçim hakkımız yok.

Google’a göre bir web tasarımını indekslemek ve sıralamak için o sayfanın mobil versiyonuna bakılacak. Peki bu ne anlama geliyor?

Google’ın içerikler için tek bir indeksi var. Bu da görüntülenen arama sonuçlarından seçip kontrol ettiği. 2015’ten bu yana Google -mobil aramalarda- mobil dostu web sitelerin sıralamalarını yükseltiyor.

Web siteniz ve onun sayfaları en son indekslendikleri şekilde kataloglanıp gösteriliyor. Arama sonuçlarını sıralarken Google gibi arama motorları yüzlerce faktörü göz önünde bulunduruyor. SEO bütün bu sıralama faktörleri içinde web sitenizin fark edilmesi için dikkate alabileceğiniz en somut şey.

Mobil Optimizasyon

  • Masaüstü içerikleri de indekslenmeye ve arama sonuçlarında görünmeye devam edecek.
  • Verilere göre mobil aramalar masaüstünü geride bırakıyor ve bu böyle olmaya devam edecek.
  • Mobil dostu web siteleri kullanıcı davranışı ve sayfa içi sıralama sinyallerinden SEO artışı sağlar.
  • Web sitenizin hızı oldukça önemli. Yavaş yüklenen içerikler Temmuz 2018’den itibaren web sitenizin sıralamalarını düşürecek.

Bir Mobil Tasarım Projesinden Ne Bekleyebilirsiniz?

Eğer bir web sitesi yenileme planı veya mobil öncelikli yeni bir tasarım yapıyorsanız muhtemelen bu tasarımın tam olarak nasıl görüneceğini merak ediyorsunuzdur. Projeniz işletme perspektifinden neler gerektirecek?

Masaüstü temelli web sitenizi çöpe atıp tam anlamıyla bir mobil tasarım projesine geçmeden önce hedef kitlenizin ihtiyaçlarını ve şu an sahip olduğunuz web sitenizi düşünün. Kullandığınız web sitesi hala Google ve diğer arama motorları tarafından indeksleniyor. Web tasarımınızın esnekliğini ve yüklenme sürelerini iyileştirecek küçük geliştirmeler istediğiniz sıralamayı yakalamanıza yardımcı olamaz mı?

Mobil tasarımlarda mümkün olan en hızlı performans yaratıcılıkla gelir. Tabii bunun da bazı sınırlamaları var. En iyi mobil uygulama yapan firmalar. En iyi web yazılım yapan firmalar.

Bütün görseller, ikonlar ve metin tipleri yalnızca kullanıcı deneyimi için gerekli olduğunca yüklenmeli.  Çünkü; her bir eleman sayfanızın yüklenme hızını etkiler. Tasarımın yalnızca “güzellik” için yapıldığı günler geride kaldı. Artık internet tamamen erişilebilir içeriklerle ilgili.

Bu demek oluyor ki yaratıcı kararlar vermeden önce kullanıcı değerlendirmelerini ve web sitenizin performansını göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

 

    Leave Your Comment Here