Satışta Beden Dilini Nasıl Kullanmalıyız?

Satışta Beden Dilini Nasıl Kullanmalıyız?

Günümüzde müşteriler, ürün ya da hizmet satın alacakları zaman çok büyük bir oranda duygusal kararlar vermektedirler. İnsanlarla iletişimde özellikle duygular ve tutum söz konusu olduğu zamanlarda ise de karşı tarafta oluşturmuş olduğumuz etkiler büyük oranda beden dili ve ses tonuna bağlıdır diyebiliriz. Bu durumlardan dolayı satış mesleğinde de potansiyel müşteriyi etkilerken kelimelerin önemi yüzde 7’lik dilimde sınırlı kalmakta. Özellikle de karşı taraf ile sözsüz iletişim kuran beden dilimiz ve mimiklerimizin kalitesi ve imajı görüşmenin sonucunu büyük bir oranda olumlu ya da olumsuz etkileyebilmekte. Beden dilimizi daha da etkili bir şekilde kullanabilmemiz için, satış mesleğinde olanlara birkaç öneri sunacağız;

 

  • İlk olarak görüntünüze önem vermelisiniz;

Görselliğin her açıdan çok önemli olduğu bir dönemin içindeyiz. Bu durumdan dolayı da beden dilimizin konuşma akışına bir ahenk katmasından önce prezantabl bir görünüşe de sahip olması oldukça önemli noktalardan birisidir. Potansiyel müşteri platform farketmeksizin satış temsilcisi ile karşılaşıldığı zaman, temsilcinin iyi giyimli ve bakımlı olması, karşı taraf üzerinde de ‘bu kişi işinde profesyoneldir’ etkisi oluşturmakta. Unutmayalım ki, kişiler her zaman uzman olarak gözüken kişilerden ürün ve hizmet satın almaktadırlar.

 

  • Karşı tarafa verdiğiniz izlenime çok dikkat etmelisiniz;

Bir çalışanın hayata yönelik büyük bir amacının olması, çoğu zaman ilk izlenimin de mükemmel ve kusursuz olmasını sağlayacaktır. Sürekli hayalinde canlandırdığı o büyük amaçlar ile yaşayan kişiler, her zaman tutkulu ve coşku dolu kişilerdir. Bu kişilerin enerji oranları ve içsel motivasyonları da oldukça yüksektir. Özellikle de değinmek gerekir ki; içten ve samimi bir şekilde gülümseyerek ve göz teması kurarak karşı taraf ile tokalaşmak, karşı tarafın algısını önemli derecede olumlu yönde değiştirdiği gibi aynı zamanda görüşmenin sonucunu da olumlu şekilde etkilemekte.

 

  • Pozitif ve doğal bir tutuma sahip olmaya çalışmalısınız;

Beden dilinizi kontrol etmeye çalışmak, görüşmeye yapaylık bir ifade katabilir. Kişilerle sohbet halindeyken daima, beden dilimiz konuşmamızdan önce ortaya çıkmakta. Bu sebeple konuşurken kendimizi aşırı bir şekilde kontrol etmeye kalkışırsak, iletişimin kalitesi de bozulabilmekte.

 

  • Suratınızda her zaman güven veren bir ifade olmalı;

Güvenin çok düşük olduğu bir ülkenin içinde bulunmaktayız. Bu sebepten kendine güvenmekten çok karşı tarafa güven veren bir ifadeye dikkat etmemiz son derece önemlidir. Bu durumun da en önemli unsurlarından birisi etkili bir dinleyici olmaktır diyebiliriz. Özellikle ihtiyaçların belirlenmesi konusunda etkili bir şekilde karşı tarafı dinlemek ve dinlerken kafamızı anlıyorum gibi aşağı yukarı hareket ettirmek ve öne doğru eğilmek oldukça önemlidir. Kendimize ve karşı tarafa hissettirdiğimiz değer ne kadar fazla olursa bu tutumumuz beden dilimize de olumlu yönde yansıyacaktır.

    Leave Your Comment Here