Facebook, Nusret’e Takipçi Kazandıran Etiketin Engelini Kaldırdı!

Facebook, Nusret’e Takipçi Kazandıran Etiketin Engelini Kaldırdı!

Facebook’un ana şirketi olan Meta, bugün Türkiye’nin dünyaya açılan et restoran zinciri Nusret’le doğan ‘#saltbae’ etiketini kendilerinin de sebebini bilmedikleri bir sebepten dolayı engellenmişti. Nusret Gökçe’nin Vietnam Komünist Partisi’nden ülkenin Kamu Güvenliği Bakanı To Lam’a biftek yedirdiği görüntülerinden sonra gelen etiket engeli, Meta tarafından yapılan yeni açıklamalara göre kaldırılmış durumda.

Meta lideri, Reuters’a yaptığı açıklamalarda Facebook’ta bu etiketin yasağını kaldırdık ve aynı zamanda neden yasaklandığını araştırmaktayız.’ İfadelerini dile getirdi. Liderin Reuters’a yaptığı açıklama, etiketin sadece belirlenmiş olan ülkelerde değil, tüm dünyada engellendiğini doğrular şekildeydi. Etiket yasaklı ve engelli olduğu sürece arama sonuçlarında topluluk kurallarını ihlal ettiği gösteriliyordu.

Etiketin neden yasaklandığı konusunda Meta’dan herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da bu durum, Facebook’un yapay zekasıyla ilgili bir durum olma ihtimali yüksek. Facebook’un yapay zekâsı, platformdaki içeriklerin moderasyonunu üstlenme konusunda büyük bir etken. Yapay zekâ, bugüne kadar Facebook’ta yasaklanan içeriklerin %90’ından sorumlu olmuş durumda.

    Leave Your Comment Here