Firefox 95 İle Tarayıcı, Kötü Yazılıma Güvenlik Duvarı Oluşturuyor!

Firefox 95 İle Tarayıcı, Kötü Yazılıma Güvenlik Duvarı Oluşturuyor!

Mozilla, Firefox 95 ile RLBox isimli yeni bir korumalı alan teknolojisi geliştiriyor. Firma, yeni teknoloji sayesinde tarayıcıyı güvenli bir hale getirmek için potansiyel olarak hatalı kodu izole etmeyi kolay ve verimli bir hala getirildiğini ve bazı durumlarda güvenlik açıklarının bile Firefox’taki kullanıcılar için tehdit oluşturmayacağını ifade ediyor.

RLBox ve Firefox Artık Daha Da Güvenli!

Mozilla, California San Diego Üniversitesi ve Texas Üniversitesi ile iş birliği içerisinde geliştirmiş olduğu yeni teknolojiyi yaklaşık olarak 2 yıl gibi bir süredir test etme aşamasında. Bu teknoloji üzerinde iyileştirmeler yapmaya devam ediyor. Birden fazla tarayıcı, kötü amaçlı yazılımlardan kullanıcıları korumak için korumalı alan kullanıyor fakat bu kesin çözüm sunmamakta.

Firefox, RLBox korumalı alan teknolojisinde bir işlemi WebAssembly’de düzenliyor ve daha sonrasında onu yerel koda döküyor. Firma bu yaklaşımın, kodun bir programın farklı bölümleri arası geçiş sağlamasını, engellemesini ve sistem belleğin belirli alanlarına erişimi sınırlaması gibi iki önemli avantaj sunduğunu açıklıyor.

Firefox 95 ile beraber Graphite yazı tipi oluşturma motoru, Hunspell yazım denetleyicisi, Ogg multimedya kapsayıcı biçimi, Expat XML ayrıştırıcısı ve Woff2 web yazı tipi sıkıştırma biçimi gibi modüller izole edilmekte. Mozilla bunun, bu alt bileşenlerden herhangi birisindeki sıfır gün güvenlik açığı bile Firefox için aşırı bir tehdit oluşturmayacağının da altını çizmekte.

    Leave Your Comment Here