Flutter GetX Management?

Flutter GetX Management?

Flutter, bilindiği üzere çapraz platform uygulamaları geliştirmek için en iyi yoldur. Flutter ile bir uygulama geliştirme, zengin bir özelleştirilebilir widget seti sağladığı için son derece kolaydır denebilir. Bu duruma ek olarak, bazı durum yönetim seçenekleri gereksiz kalıpları uygulamak için geliştirme zamanını boşa harcamak gerektiğinden, çarpıntı çerçevesinin gerçek gücünü hissetmeye asla izin vermez. Fakat GetX’in oldukça farklı bir felsefesi ve işleyişi vardır. Performansı artırırken aynı zamanda uygulama durumunuzu kolay ve iyi organize edilmiş bir biçimde yönetmeyi sağlıyor.

 

GetX’i Bu Kadar Özel Yapan Etkenler Neler?

GetX, bir durum yönetimi kitaplığından oldukça daha fazlasıdır. Bakıldığı zaman, flutter uygulamalarında rota yönetimi ve bağımlılık enjeksiyonunu idare edebilen oldukça küçük bir flutter kalıbıdır. GetX, çarpıntı için çok hafif ve güçlü bir durum yönetimi çözümü olarak da nitelendirilebilir. GetX’i bu kadar özel yapan etkenler ise;

 

  • Yüksek Performans: GetX, oldukça az kaynak kullanmaya özen gösterir. Streams ya da ChangeNotifier’a bağlı olarak işlemez. Bunun yerine tamamen performansı artırmak amacıyla düşük gecikmeli GetValue ve GetStream olarak kullanır.

 

  • Daha Az Kodlama: Blok modelde ortak kalıp uygulamaktan ve oldukça gereksiz kodlar üzerinde geliştirme zamanını boşa harcamaktan bıkabilirsiniz. GetX’te herhangi bir olası ortak yazı yazma durumu bulunmaz. Aynı durumu GetX’te daha da az kodlama ile çok daha kolay elde etme imkanına sahipsiniz. Durum ve olay için de sınıflar oluşturmaya gerek olmaz çünkü bu ortak kalıplar GetX’te zaten mevcut değildir.

 

  • Ekstra Kod Oluşturma Durumu Yok: Kod oluşturucuları kullanmaya asla gerek yoktur. Böylece de çok değerli olan geliştirme zamanınız, kodunuzu her değiştirmeye karar verdiğinizde kod oluşturucuları çalıştırarak daha fazla boşa harcama durumu olmayacaktır.

 

  • Bağlam Hakkında Endişelenmeye Gerek Yoktur: Uygulama bağlamınız son derece önemli noktalardan birisidir. Fakat bağlamı bakış açınızdan denetlemeye çalıştığınızda denetleyiciye göndermek bazı durumlarda zor olabilir. GetX’te bunu yapmanıza gerek kalmaz. Herhangi bir bağlama ihtiyaç duymadan başka bir denetleyici içerisindeki denetleyicilere de kolaylıkla erişebilirsiniz.

 

  • Kod Organizasyonu Oldukça Basittir: Bloc’un popülaritesi, oldukça üstün kod düzenleme yeteneklerinden gelmektedir. İş mantığını sunum katmanından ayırmanızı kolaylaştırır. GetX, resmî belgelerin de gösterdiği gibi bu durum için doğal bir evrimdir denilebilir. GetX’te yalnızca bir iş mantığı değil aynı zamanda sunum katmanını da ayırabilirsiniz.

 

 

 

    Leave Your Comment Here