Toyota, Elektrikli Araçlar İçin Dev Yatırım Peşinde!

Toyota, Elektrikli Araçlar İçin Dev Yatırım Peşinde!

Japonya merkezli otomotiv şirketi olan Toyota, ABD’de bir fabrika daha kurmak üzere. Tesis, yılda 1,2 milyon araca pil üretecek seviyede. Yapılan açıklamalara göre, Toyota’nın Kuzey Karolina, Greensboro yakınlarında kuracağı fabrika en düşük 1.750 kişiye hizmet sağlayacak.

Ekim’de firma, hibrit ve tamamıyla elektrikli otomobiller için piller tasarlamak üzere ABD’de yeni bir fabrika kuracağını duyurdu. Otomobil üreticisi, 2025’te pil üretmeye başlayacağını ve aynı zamanda 2031’e kadar kademeli olarak programı genişleteceğini de duyurdu.

Toyota, 1,29 Milyar Dolarlık Tesisin Konumunu Da Paylaştı!

Otomobil üreticisi, bir açıklama yaparak 1,29 milyar dolarlık yeni pil üretim fabrikasını duyurdu. Bu duruma göre fabrika, ABD’de Kuzey Carolina’nın merkezindeki Randolph County’de var olan Greensboro- Randolph Megasite arazisi üzerine inşa edilecek. 

Toyota’nın parça üreten yan sanayisi Tsusho ile beraber yeni tesisi yürütmek amacıyla yeni bir şirket kuracağını da belirtmek gerekli. Bu firma, Toyota’nın ABD tedarik zincirini daha da büyütmesine ve lityum iyon otomobil pilleri konusundaki bilgisini artırmasına destek olacak. Buna ek olarak Greensboro yakınlarındaki yeni fabrika, Toyota’nın Missouri, Kentucky, Alabama ve Teksas’taki var olan tesislerinin birçoğuna yakın sayılıyor da diyebiliriz.

Toyota, kısmen elektrikle çalışan otomobillerin şu anda ABD satışlarının yaklaşık olarak dörtte birini oluşturduğunu da açıkladı. 2030’a kadar yaklaşık olarak yüzde 70’e çıkmasını planladığını da söylemekte.

    Leave Your Comment Here