Piyasada Gözler Merkez’e Çevrildi!

Piyasada Gözler Merkez’e Çevrildi!

Küresel pay piyasaları dünya genelinde artış gösteren enflasyon baskılarıyla satış ağırlıklı bir seyir izlerken, bugün gözler yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararına dikildi.

Bu enflasyon baskıları, küresel pay piyasaları fiyatlandırmalarında hala etkisini sürdürmeye devam etmekte. Dün İngiltere’de açılan enflasyon verileri beklentilerin oldukça üzerinde gerçekleşirken, ABD’de emlak sektörüne ilişkin verilerde artan maliyetler göze çarptı.

Söz konusu gelişmeler gelişmekte olan ülke merkez bankalarının destekleyici para politikası duruşunu beklenenden daha da önce değiştirebileceği tehlikesine yol açarken, pay piyasaları üzerindeki baskıyı da oldukça artırmakta. ABD’nin Çin ve Japonya’dan petrol rezervelerinden satış yapmalarını istemesi petrol fiyatlarını da düşürdü. ABD Başkanı Joe biden, ayrıca ülkede son aylarda yüzde 50’den fazla oranda artan akaryakıt fiyatlarında ‘rekabete karşı’ ya da ‘yasa dışı bir uygulama’ olup olmadığının da araştırılması için Federal Ticaret Komisyonuna (FTC) talimat verdi.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans ise dünkü yaptığı açıklamalarda tedarik zinciri şokların ve enflasyondaki yükselişin beklenen durumdan daha da uzun sürdüğünü dile getirdi. Fiyat baskılarının yakın zamanda azalmaya başlayacağını düşündüğünü aktaran Evans, yıl sonu içinse işsizliğin yüzde 4,5’e gerilemesini beklediğinin de altını çizdi.

    Leave Your Comment Here