android ios uygulama

IOS ve Android İşletim Sistemlerinde Fleeceware

Bilindiği üzere Android ve IOS işletim sistemlerinin marketleri App Store ve Google Play Store. Ancak burada yeni olan bir Fleeceware tespiti yapıldı. Birçok kişi doğal olarak ne olduğu hakkında bilgi sahibi değil. Peki, Fleeceware nedir?

Avast günümüzde en çok kullanılan siber güvenlik şirketlerinden biri. Firmanın App Store ve Google Play Store içerisine 200 üzerinde dolandırıcı nitelikte Fleeceware keşfetti. Hatta şu ana kadar 1 milyar gibi geniş bir indirme sayısına dâhi ulaştı. Üstelik 400 milyar dolar üzerinde gelir elde etti. Apple ve Google’un incelemesi için bildiri yapılmakla beraber, dikkatli olmaları adına bir liste de verildi.

Fleeceware Nedir?

Fleeceware nedir birçok kişi tarafından henüz bilinmeyen kavramlar arasında. Belirli zaman için ücretsiz kullanım veren, ancak devamında ücret talebi gerçekleştiren aplikasyonları belirtmekte.  Bahsetmiş olduğumuz uygulamalar 3 günlük deneme sözünde bulunmasıyla çok sayıda kullanıcıyı almakta.

Lâkin insanlar 3 gün ardından programı silse de, kendilerinden tamamen habersiz olarak aylık ücretler çekilmekte. Buna ek olarak bu uygulamalar Instagram, Facebook, TikTok ve Snapchat dâhil sosyal medya uygulamalarında da reklam bulundurmakta. Söz konusu kapsamda olan bir program, deneme süresi bitince silinse dâhi 66 dolar üyelik masrafı almakta.

Ancak bu hususta Avast kapsamında olan bazı araştırmacılar, apklab.io yardımıyla Android Fleeceware uygulamalarını tespit etti. Ardından da IOS Apple Store üzerine genişletme yaptı. Bu da daha fazla aplikasyonun tespitinde yardım etti. Araştırmacılar, bunların arasında büyük bir kısmın,

  1. QR Kodu,
  2. PDF Okuyucu,
  3. Falcı,
  4. Kamera Filtresi,
  5. Görsel Düzenleyici,
  6. Avuç Okuyucu,
  7. Müzik Aleti Aplikasyonları olduğunu belirtti.

Uygulamaların söyledikleri hizmeti sağlamakla beraber, çoğu kullanıcının bilinçli bir şekilde söz konusu ödemeleri yapması gerçeğe de benzememekte. İnsanlar bu hususta genellikle bir süre için ücretsiz olmasının etkisiyle kişileri çekmekte.  Dolayısıyla bunlara dikkat ederek, listeyi incelemeniz oldukça önemli.

    Leave Your Comment Here