Kaybolan Kripto Para 100 Milyar Doları Aşmış Durumda!

Kaybolan Kripto Para 100 Milyar Doları Aşmış Durumda!

Kripto para dünyası bu aralar hiç olmadığı kadar kalabalık ve hareketli durumda. Yatırımcılar için varlıklarını borsalarda tutarken dijital kripto cüzdanlar ve fiziksel kripto cüzdanlar da çok büyük miktarlarda yatırıma ev sahipliği yapmakta.

Kayıp Kripto Paralar!

Kripto para aleminde oldukça fazla kritik bir unsur vardır ki o da şifre ya da gizli anahtarlardır. Borsalarda genellikle şifrenizi unuttuğunuz zamanlarda müşteri hizmetleri görüşmesi sonrasında geri alabiliyorsunuz. Dijital cüzdanlar ve fiziksel kripto cüzdanlar ise şifrelere ya da gizli anahtara entegre durumda. Bunları unuttuğunuz zamanlarda geri almanız hiç kolay değildir. Bu yüzden cüzdan oluştururken şifrenizi ya da gizli anahtarlarınızı güvenli bir yerde muhafaza etmeniz gerekmekte.

Bozulan ya da ulaşılmayan cüzdanlardan kripto varlıkları kurtarabilmek için kurulmuş olan KeychainX girişimi oldukça ilginç veriler paylaştı. Unutulan şifreler sebebiyle bugün yaklaşık olarak 100 milyar dolarlık bir tutarın kayıp olduğunun altı çiziliyor. Girişimin bu zamana kadar pek çok milyon dolarlık cüzdanı kurtarmış olduğunu ve yönetimi altındaki varlıkların değerinin 2 milyar doları bulduğu da belirtilmekte.

Genel anlamda yatırımcılar 3 şekilde para kaybetmekteler. Oldukça uzun bir süre tuttuğu cüzdanın şifresini hatırlamayanlar, cüzdanı açarken gizli anahtarları kaydetmeyenler ve ölüm gibi sebeplerle bir kişiden yakınlarına miras olarak kalan cüzdanlar. KeychainX geliştirdikleri özel algoritmalar ile beraber kişilerin gizli anahtarlarından yalnızca birkaç kelimeyi kurtarmayı başardıklarını ve oldukça yakın bir zamanda da şifre gerektirmeyen bir cüzdan teknolojisinin patentini alacaklarını ifade etti.

 

 

    Leave Your Comment Here