Meta, 39 Binden Fazla Web Sitesine Dava Açıyor!

Meta, 39 Binden Fazla Web Sitesine Dava Açıyor!

Meta, büyük ölçekli kimlik avı saldırılarının arka planındaki kişilere dava açtığını dile getirdi. Firma, platformlarının giriş sayfalarını taklit ederek kullanıcıların bilgilerini çalmak amacıyla 39 binden fazla web sitesi oluşturulduğunu belirtmekte.

Kimlik Avı Saldırıları Hız Kesmeden Devam Ediyor!

Kullanıcıları yalan yanlış kandırarak kişisel bilgilerini ele geçirmeye çalışan kimlik avı saldırıları, özellikle de çok fazla sayıda kullanıcıya sahip platformlarda oldukça fazla meydana gelen bir durum olarak tanımlanmakta. Saldırılar çoğu zaman bir kişiye kötü amaçlı bağlantılar göndererek ya da popüler sosyal medya platformlarının giriş sayfalarını taklit ederek kullanıcıların özel bilgilerini çalmak amacı için kurgulanmakta.

Meta, bu saldırılara yönelik olarak son davasında 2019 yılından bu zamana kadar Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp giriş sayfalarını taklit eden 39.000’den fazla web sitesinin bulunduğunun altını çiziyor. Firma, saldırıların arka planında kimlerin olduğunu bilmemekle birlikte saldırganların eylemlerini gizlemek amacıyla bir aktarma hizmeti kullandıklarını da belirtmekte.

Meta’dan yapılan son açıklamalara göre; ‘Bu dava, insanların güvenliğini korumak, platformumuzu kötüye kullanmaya çalışanlara net bir mesaj göndermek ve teknolojiyi kötüye kullananların hesap verebilirliğini artırmak amacıyla süregelen çabalarımızda bir adım daha. Ayrıca, kimlik avı saldırılarını gerçekleştirdikleri anda belirlemek ve engellemek için çevrimiçi barındırma ve hizmet sağlayıcılarla iş birliği içerisinde olmaya devam edeceğiz.’ şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

    Leave Your Comment Here