Sosyal Medya’da Bruh Ne İçin Kullanılır?

Sosyal Medya’da Bruh Ne İçin Kullanılır?

 

Facebook ve Instagram gibi sosyal medya platformlarında birçok kısaltma kullanılmakta. Özellikle genç kitleler arasında yaygın olarak kullanılan bu kısaltmaların çoğu İngilizce kökenlidir. Örneğin DM, ‘Direct Message’ kelimesinin bir kısaltması olarak tanımlanır.

Sosyal medyada, her yıl düzenli bir şekilde tercih edilen bazı kısaltmalar eski popülerliğini kaybederken bazı yeni kısaltmalar ve kelimeler ise hızla yayılıyor. Bu kısaltmalardan biri olan Bruh da geçtiğimiz yıldan bu yana hızla popüler olan kısaltmalar arasına dahil oluyor.

Kelimenin kökeni Brother olsa da bu kelime İngilizce değil Farsça kökenli olarak bilinir. Farsçada erkek kardeş anlamına gelen Birader kelimesi, 16. Yüzyılda İngilizceye ‘Brother’ şeklinde geçmiştir. Bu kelime bazı kaynaklarda ise ‘Berader’ şeklinde geçer.

Farsçadan İngilizceye geçen bir diğer kelime ise Peder ve Mother’dır. Peder baba manasına gelir ve Mother da anne demektir. Mother kelimesinin kısaltması ise hem günlük diyaloglarda hem de sosyal platformlarda ‘Mom’ şeklinde de tercih edilip kullanılır.

Bruh kısaltması ise erkekler tarafından yaygın olarak kullanılır. ‘Knk’ kısaltmasının yerine tercih edilen Bruh, hem erkek kardeş hem de en yakın arkadaş anlamına gelmektedir.

 

    Leave Your Comment Here