Meta, Çin Hükümetinin 500’den Fazla Bot Hesabını Direkt Kapattı!

Meta, Çin Hükümetinin 500’den Fazla Bot Hesabını Direkt Kapattı!

Facebook’un çatı şirketi konumunda olan Meta, çarşamba günü yapmış olduğu açıklamada Çin devleti ile ilişkili olan 500’den fazla hesabı direkt olarak kaldırdığını duyurdu. Bu sahte kullanıcıların ortak noktasının, ABD’nin Covid-19 ile ilgili suçlamalarının asılsız ve yalan olduğu haberlerini çıkarmaktı.

Ortaya atılan iddialara göre Çin hükümeti bu bot hesapları desteklemek amacıyla bir de İsviçreli biyolog Wilson Edwards adında gerçekte olmayan bir bilim insanı yarattı. Sayısı 500’ü aşan bot hesaplar Edwards’ın paylaşımlarını dünyaya yaymaya çalışmaktaydı. Ancak şirket neredeyse bu konuyla ilgili tüm hesapların tespit edilip kapatıldığını açıkladı.

 

Meta, Çin Hükümetinin Çabalarının Boşa Olduğunu Dile Getirdi!

Meta, sosyal medyada başlatılan bu kampanyanın büyük oranda başarısızlıkla sonuçlandığını açıkladı. Ek olarak bu paylaşımların ABD ve İngiltere’deki İngilizce konuşan kitleleri ve Tayvan, Hong Kong ve Tibet’teki Çince konuşan kitleleri de hedef olarak gösterdiğini dile getirdi.

Kayıtlara ulaşıldığında ise Wilson Edwards isminde bir İsviçre asıllı vatandaşının bulunmadığının da altını çizdi. Ayrıca bu kişinin isminin hiçbir koşulda akademik makalede gözükmediğini de söyledi. Daha sonrasında Çin medya kuruluşları Edwards hakkında yaptığı tüm paylaşımları kaldırmaya davet etti.

Meta, Kasım’da yayınlamış olduğu raporda, konuyla alakalı soruşturmasında Sichuan Silence Information Technology Co Ltd çalışanları da dahil olmak üzere Çin’deki kişilerle ve dünyanın her yerindeki devletin altyapı şirketleri ile ilişkili kişilerle bağlantılar tespit edildiğinin de altını çizdi.

Ayrıca bu operasyonun kökenini saklamak ve Edwards’a daha da kapsamlı bir kişilik kazandırmak amacıyla Sanal Kişisel Ağ (VPN) altyapısını kullandığı söylenmekte. Ek olarak profil fotoğrafının da yapay zekâ teknolojisi kullanılarak oluşturulduğu ve bu sayede yüz tanıma sistemlerinden yeşil ışık aldığı da söylenmekte.

    Leave Your Comment Here