Whatsapp, İşletmeler İçin Bulut Tabanlı Hizmetini Açıkladı

Whatsapp, İşletmeler İçin Bulut Tabanlı Hizmetini Açıkladı

Whatsapp, işletmelerin entegrasyon sürelerini kısaltmak için bulut tabanlı Business API sistemi geliştirdiğini duyurdu. Pandemi süreci nedeniyle online alışveriş sektöründe beklenenden çok daha fazla artışlar gerçekleşti. Birden fazla teknoloji firması işlemlerinin bütün platformlarda sıkıntısız gerçekleşebilmeleri için bulut tabanlı çözümlere yönelmiş bulunmaktadırlar. Bu anlamda çalışma yürüten Whatsapp, işletmelerin entegrasyon sürecini hızlandırmak için hali hazırda çalışmalar yapmaktadır.

 

Facebook’un alt yapısından olan Business API, şirketlerin entegrasyon süreleri için günlerce mesai yapmasına sebep olmaktaydı. Bu anlamda çalışmalar yaptıklarını duyuran yetkililer, entegrasyon sürecinin dakikalar içerisinde çözüm bulacağına değindiler. Son zamanlarda Business API sistemini geliştiren şirketler, gönderilen mesaj sayılarına ve bölgelerine göre değişim gösteren oranlarla birlikte mesaj başına ayrı ödemeler alıyor. İşletmelerin geçiş süreçlerini kolay hale indirgemek isteyen Whatsapp, eski API sistemine yoğunlaşmanın sürekli devam edeceğini de dile getirdi.

 

Whatsapp, günümüzde 175 milyondan fazla kullanıcısının her gün düzenli olarak bir işletmeye mesaj ilettiğini ve bu durumun özellikle Hindistan, Endonezya ve Brezilya gibi ABD dışındaki pazarlarda da büyüdüğünü ifade etti. Geniş çaplı araştırmalar yapan şirketler, kullanıcıların beklemeye alınmaları gereken çağrı merkez numaralarını aramak yerine mesajlaşmaya geçme oranında çok büyük artış olduğunun da altını çizdi. 2018 lansman sonrası küçük işletmeleri de ailesine katan Whatsapp Business, şu anda 50 milyon küçük işletme hesabına hizmet veriyor. Bulut tabanlı API dışında yeni geliştirmelerle de karşımıza çıkan şirket, işletmelerin oldukça hızlı geri dönüş yapmalarını sağlayacak özelliklerini açıkladı.

 

Kullanıcılar, Whatsapp üzerinden stok ve uçuş bilgileri gibi daha birçok veriyi direkt olarak alabilme imkanına sahip olabileceklerdir. Özellikle havayolu şirketleri için hazırlanmış olan uçuş kartı oluşturma gibi özellikler birçok kullanıcıyı da heyecanlandırmaya başlamış bulunmaktadır.

    Leave Your Comment Here