Sosyal Medya Avı Başlıyor: Tartışmalı Yüz Tanıma Sistemi!

Sosyal Medya Avı Başlıyor: Tartışmalı Yüz Tanıma Sistemi!

 

Clearview, tartışmalı yüz tanıma teknolojisi için patent almaya hazırlanmakta. Firmanın, FBI da birlikte olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından denenecek sistemi, sosyal medya platformlarından kişilerin görüntülerini izinleri olmadan toplamakta. Platformun milyonlarca görüntüden oluşturulan veri tabanı da bu sebepten dolayı eleştiri yağmuruna tutuldu. Fakat firma bu durumda ise, toplamış olduğu görüntülerin topluma açık olduğunu ve aynı zamanda bu nedenle adil olduklarını da iddia etmekte.

 

Clearview Al Yüz Tanıma Sistemi Oldukça Yakın!

CNET’in yayınladığı haberlerine göre, bu firma ABD Patent ve Ticari Marka Ofisinden başvurunun onaylanmasına ilişkin bir bildiri aldı. Eğer firma işe koyulursa, hükümet listelerinden ve güvenlik kamerası görüntülerinden kişileri bulmak amacıyla halka açık internet verilerinde bu sistemi tercih edecek.

Ton-That, Clearview’in devlet müşterileri haricinde kimseye satış yapma planı olmadığını ve aynı zamanda tarafsız sistemlere sahip olmanın önemli olduğunu da savundu. Buna ek olarak, Clearview Al’ın oldukça büyük ölçekli internet verilerini kapsayan ilk yüz tanıma patenti olduğunu da iddia etti.

Ayrıca Clearview CEO’su, teknolojisinin bir gözetim aracı olmadığını ve suç zanlılarını bulmaya yönelik olduğunu iddia etti. Eleştirmen kişiler ise bu tür sistemlerin yoldan geçen bir kişinin akıllı telefonla görüntünüzü yakalamasına ve ardından da sizinle ilgili olan kişisel verileri ortaya koymasına potansiyel olarak izin verebileceğini de öne sürüyor.

    Leave Your Comment Here