Tayvanlı Yonga Devleri 10 Bin Kişiyi İşe Alacak!

Tayvanlı Yonga Devleri 10 Bin Kişiyi İşe Alacak!

Küresel çip krizinin ağır bir şekilde hissedilmesi bir yatırım çılgınlığının fitilini ateşledi diyebiliriz. Samsung, TSMC ve Intel gibi dökümcüler yeni tesisler için 50 milyar dolara yakın bütçe ayırdı. Doğal olarak da bu yatırımlar ekonomiye büyük katkılar sağlamakta.

TSMC ve MediaTek’ten Dev Yatırım!

Yonga üretimi denildiği zaman Tayvan’ı es geçmek imkânsız. TSMC dünyanın en önemli yonga üreticisi durumunda. Ayrıca ek olarak da lider bir dökümcü firması. MediaTek ise mobil alemin lideri ve TSMC’nin de en büyük müşterilerinden birisi. Yine de iki firma Tayvan borsasının en değerlileri konumunda.

Yaşanan söz konusu bu krizi atlatabilmek için önümüzdeki 3 yıl süresince TSMC yaklaşık olarak 100 milyar dolar yatırım yapacağını da duyurmuştu. Dünyanın farklı noktalarına yeni tesisler ve mevcut tesislerin iyileştirilmesi yatırım kapsamına dahil.

Güncel tesis demek iş gücü ihtiyacı demek diyebiliriz. Bu durumu karşılayabilmek için firma bu yıl toplam olarak 8000 bin kişiye iş vermiş olacak. Firmanın zaten var olan 60 bin üzerinden çalışanı da mevcuttu. Bu yeni yatırım ile 70 bine yolculuk başlayacak.

MediaTek ise artan bu talebe yetişebilmek için iş gücünü oldukça fazla artırma ihtiyacı duymakta. 2021 Nisan’da 17300 olan global iş gücü sayısı Aralık 2021 tarihinde 19300 olmuştu. Yalnızca Hindistan’da 1000 kişilik bir iş gücü mevcut. Bu sene ise 2000 kişi daha istihdam sağlamayı planlamakta. Toplam olarak iş gücü sayısı 21300 olacak. Bu durumda da TSMC ve MediaTek’in bu sene işe alacağı kontenjan sayısı 10 bine çıkacak gibi gözüküyor.

Sizde pazarda lider ve dev yatırımcı konumunda yer almak istiyorsanız ve bununla ilgili çalışmalarda bulunmak istiyorsanız, Wookweb Creative Agency ile her zaman iletişimde kalabilirsiniz.

    Leave Your Comment Here