TSMC’den Japonya’ya 7 Milyar Dolarlık Mikroçip Tesisi!

TSMC’den Japonya’ya 7 Milyar Dolarlık Mikroçip Tesisi!

 

Mikroçip üretim sektörü yetkililerinden Taiwan Semiconductor (TSMC) Japonya’ya 7 milyar dolarlık çip imalat fabrikası kuracağını bildirdi.

Otomobilden akıllı telefonlara kadar dünya genelinde üreticilerin karşı karşıya kaldıkları yarı iletken açığının etkisi hala sürmekte. Tayvan merkezli TSMC, küresel tedarik açığını hafifletmek için Japonya’nın güneybatısına 7 milyar dolarlık çip imalat fabrikası kuracağını da duyurdu.

TSMC Üst Yöneticisi (CEO) C.C. Wei yaptığı açıklamalarında, ‘Japonya’da yeni bir fabrika ile sektörün desteklenmesi amacı ile uzun vadeli müşterimiz Sony’nin desteğini almaktan memnunuz.’ şeklinde konuştu.

 

2024’te Hizmete Başlayacak!

Yatırımda hisse sahibi olacak olan Sony bünyesindeki Sony Semicon CEO’su Şimizu Teruşi de küresel olan yarı iletken açığına yönelik ‘üretim teknolojisinde lider TSMC ortaklığıyla istikrarlı tedarik sağlamayı hedeflediklerini’ dile getirdi.

TSMC, Japonya’nın güneybatısındaki Kumamoto’da 2022’de inşaatını başlatacağı yeni fabrikasının 2024’te açılmasını hedeflemekte.

Sony’in 500 milyon dolar yatırımda bulunacağı ve aynı zamanda Japonya’nın destek vereceği projenin, 1500 kişilik istihdam oluşturacağı kayıtlara geçti.

 

 

 

    Leave Your Comment Here