Yazılım Olmadan Virüslerle Mücadele Etmek Mümkün Mü?

Yazılım Olmadan Virüslerle Mücadele Etmek Mümkün Mü?

Zararlı yazılımlar bugün bilgisayar dünyasının bir numaralı sorunu durumunda ve mutlaka en az 1 adet zararlı yazılımla mücadele çözümünün bilgisayara kurulu olması da tavsiye edilmekte. Ayrıca bu duruma ek olarak donanım tabanlı zararlı yazılımlarla mücadele mümkün bir durumda olabilir.

Elektromanyetik Dalgalar ile Anti-virüs!

Bilgisayar Bilimleri ve Rastgele Sistemler Enstitüsü- IRISA tarafından yapılmış olan bir çalışma özel manyetik dalgalar kullanılarak yazılım gerekmeksizin zararlı yazılımları tespit etmeyi başarabildi. Bu söz konusu özel sistem Raspberry Pi tabanlı.

Araştırmacılar Raspberry Pi kartına bir osiloskop ve H-Field sonda çubuğu bağlamış. Kartın üstündeki yazılımda ise güvenli ve zararlı yazılımların yaymış olduğu elektromanyetik dalgaları toplanarak evrişimsel sinir ağları olarak da tanımlanan CNN yapay zekâ ile algılama yapılmakta.

Sistemi belirli bir süre eğiten araştırmacılar yüzde 99,82 oranında doğruluğa ulaşabildiklerini belirtmekteler. Söz konusu bu testler sırasında hedef cihaza herhangi bir yazılım da kurulmamış. Yani bütün her şey bu sistem üzerinde gerçekleşmekte. Sonuç olarak da son kullanıcı tarafında yaygın bir kullanım beklemek mantıklı değil. Fakat kurumsal tarafta ise fayda sağlayabilir.

 

    Leave Your Comment Here