Türkiye’nin İlk Milli İstihbarat Gemisi Envantere Girmek Üzere!

Türkiye’nin İlk Milli İstihbarat Gemisi Envantere Girmek Üzere!

Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olma yolunda olan test ve eğitim gemisi TCG Ufuk, 14 Ocak tarihinde düzenlenecek olan törenle beraber Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilecek ve Türk donanmasının hizmeti altına girecek. Türkiye’nin denizlerdeki milli gücü bir kademe daha artacak gibi gözüküyor.

TCG Ufuk gemisi STM ana yükleniciliğinde tasarlandı. Test ve Eğitim Gemisi olarak geliştirilmiş olan TCG Ufuk, aynı zamanda sinyal ve elektronik istihbarat görevlerinde de kullanılabilecek. Bu sebeple Test ve Eğitim gemisi olmasına rağmen Türkiye’nin ilk milli istihbarat gemisi olarak da kayıtlara geçmekte.

MİLGEM Ada Sınıfı Korvet tekne formu kullanılarak düzenlenen Test ve Eğitim Gemisi TCG Ufuk, ağır iklim ve deniz şartlarında da 45 gün süresince kesintisiz bir şekilde seyir yapabilecek. Söz konusu bu gemi 99,5 metre tam boya, 14,4 metre azami genişliğe, 2 bin 400 ton deplasmana ve 3,6 metre su çekimine ve 10 tonluk da bir helikopter için iniş platformuna sahip durumda.

Ufuk Korveti ’nin komuta kontrol, elektronik sistemler ve test eğitim sistem donanımları ASELSAN tarafından hayata geçirildi. Önleyici olan istihbaratın, özellikle de sinyal istihbaratının önem kazandığı bugünün dünyasında Ufuk Korveti, oldukça büyük bir boşluğu dolduracak gibi gözüküyor. Korvet, Türkiye’nin denizlerde gören gözü ve aynı zamanda da duyan kulağı konumunda olacak.

    Leave Your Comment Here