Youtube-Disney Krizinde Milyonları İlgilendiren Çarpıcı Gelişme!

Youtube-Disney Krizinde Milyonları İlgilendiren Çarpıcı Gelişme!

Google’ın isteğe bağlı olarak TV ve canlı yayın hizmeti Youtube TV, kanal taşıma ücretleri konusunda anlaşmaya varılamaması sebebi ile Disney’a ait olan pek çok kanalı kaybetmişti. İkili arasındaki bu büyük kriz sonucu olarak Disney ile bağlantısı var olan ESPN, National Geographic, FX, ABC gibi kanallar 18 Aralık tarihinde platformdan kaldırılmıştı. Kullanıcılar ise üyeliklerini iptal etmişti. 

Disney, söz konusu konuyla alakalı yaptığı bir açıklamasında Youtube TV’nin, ‘adil bir anlaşmaya varmayı reddettiğini’ iddia ederken; Youtube cephesi de ‘kullanıcılarımız adına savunuculuk yaparak Disney ile görüşmeye devam edeceğiz’ ifadeleri ile topu dünyanın sayılı medya şirketlerinden birine atmıştı. Son olarak da tarafların sonunda bir uzlaşmaya vardığı da belirtildi.

Disney ile Youtube Aralarını Düzeltti!

Youtube TV, resmi Twitter hesabından paylaşmış olduğu duyuru ile Disney’a ait olan kanalların platforma yeniden eklendiğini duyurdu. Anlaşmazlık sebebiyle ABC, ESPN gibi kanalları izleyemeyen kullanıcılara ise de telafi niteliğinde bir indirim yapacağını da belirten firma, tek seferliğe özel olarak abonelik fiyatlarında 15 dolar indirime gidileceği bilgisinin de altını çizdi.

Disney ile herhangi bir anlaşma yapılamadığı için; FX, FXX, National Geographic, National Geographic Wild, ESPN, ESPN2, ESPNU, ESPNEWS, SEC Network, ACC Network, ABC News Live, Disney Channel, Disney Junior, Disney XD gibi kanallar da Youtube Tv’den kaldırılmıştı. Firma, üyeliğini iptal eden kullanıcıları en büyük rakiplerinden olan Hulu’ya kaptırma tehlikesini de kısa bir süreliğine atlatmış durumda.

    Leave Your Comment Here