Yeni Nesil Wi–Fi Teknolojisi Ne Zaman Geliyor?

Yeni Nesil Wi–Fi Teknolojisi Ne Zaman Geliyor?

 

Wi-Fi teknolojisi, Wi-Fi 6E standartları ile yeni karşı karşıya gelmişken şimdi de ufukta Wi-Fi 7 standardı görünmekte. 2019’da piyasaya sürülen Wi-Fi 6 destekli modemlerin ardından şimdi de Wi-Fi 7 destekli donanımlar görmeye başlanacak.

 

Wi-Fi 7’nin 2022’de Tanıtılması Beklenmekte!

Bilindiği üzere Wi-Fi, öncelikle 1997’de hayatımıza dahil oldu ve günümüzde hemen hemen tüm cihazlarda Wi-Fi ya da benzeri kablosuz bağlantı teknolojileri tercih ediliyor. Son gelen rakamlara göre, dünyada yaklaşık olarak 3.05 milyar kablosuz bağlantı teknolojisine sahip akıllı cihaz bulunmakta.

Her ne kadar ard arda çıkan kablosuz bağlantı standartları hayatımıza çok çabuk giremese de Wi-Fi standardı, 7. sürümüyle çok yakın bir zamanda hayatımıza dahil olacak.

Şu anda teknik olarak adlandırılan Wi-Fi 7 ismiyle bilinen bu yeni jenerasyon kablosuz bağlantı hizmeti ile, Wi-Fi 6 standardının bağlantı hızları tam olarak 3 katına yükselecek. Bir önceki jenerasyonda 9.6 Gbps’ye çıkabilen bağlantı hızı, yeni dönemle beraber tamı tamına 30 Gbps’ye yükselecek.

Wi-Fi 7 ile ilgili sızdırılan bazı bilgilerin, Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü tarafından henüz onaylanmadığını da belirtelim. Buna ek olarak yeni nesil kablosuz bağlantı standartıyla ilgili çalışmaların 2023 ya da 2024 yılında tamamlanması ön görülmekte. Bu bağlamda Wi-Fi 7’nin tam adıyla 2022’de duyurulması ve 2025’te de standart hale gelmesi beklenmekte.

    Leave Your Comment Here